Referans Yönetim Araçları, araştırmacıların araştırma projeleri için referans listelerini oluşturmalarına ve yönetmelerine yardımcı olur. Çoğu araç, kaynakçaların hazırlanması için alıntıları belirli formatlarda düzenlemek üzere tasarlanmıştır.

EndNote; kaynakça, alıntı ve referans yayınlamak ve yönetmek için endüstri standardı bir yazılımdır. Veritabanlarında arama yapmak, referanslarınızı, resimlerinizi ve tam metin belgelerini yönetmek ve anında alıntı listeleri oluşturmak için bu aracı kullanabilirsiniz. Alıntılarınızı ve referanslarınızı düzenlemek için saatler harcamak yerine, EndNote’u kullanarak kolayca düzenleyebilirsiniz.

Mendeley ücretsiz bir Referans Yöneticisi ve bir Akademik sosyal ağdır. Kişisel hesabınızı Mendeley’in web sitesinden oluşturabilirsiniz. Kayıt olmak için KU uzantılı mail adresinizi kullanmak zorunda değilsiniz, kişisel mail adresinizi de kullnabilirsiniz.

Zotero, bibliyografik verileri ve ilgili araştırma materyallerini yönetmek için ücretsiz ve açık kaynaklı bir referans yönetim aracıdır. Doğrudan web sitesinden indirebilir, kurabilir ve kullanabilirsiniz.