KUSIS, Koç Üniversitesi’ndeki ana akademik bilgi sistemidir. Biodemo bilgisi, akademik kayıtlar, ders bilgileri, sınıf çizelgeleri, notlar, sınavlar gibi bütün öğrenci ile ilgili bilgiler bu veritabanında saklanır. Uygulama projesi 2013 yılında başlatıldı ve Güz 2014’ten önce tamamlandı. O zamandan bu yana, proje takımı iyileştirmeler, sorunları düzeltme ve akademik ve idari departmanların dinamik ihtiyaçlarına hitap edecek yeni özellikler ekleme üzerinde çalışmıştır. Öğrenciler KUSIS vasıtasıyla derslere kayıt olurlar, mezuniyet için olan gerekliliklerini takip ederler, ders detaylarını ve gelecek dönemlerde sunulacak olan ders listelerini görüntülerler, öğrenci yurtları ve work/study programlarına başvuru yaparlar. Aynı zamanda ödemelerini ve mali kayıtlarını da takip ederler. Kayıt ve Öğrenci İşleri Direktörlüğü, Mali İşler Direktörlüğü, Yurtlar, Fakülteler, vb. bu sistem vasıtasıyla kayıtlarını tutar ve öğrencilere ve öğretim üyelerine hizmet ederler.

KUSIS‘e, BT tarafından verilecek olan KU Net ID’niz ile erişebilirsiniz.

KUSIS Self Service öğretim üyesinin kendi ders ve sınav çizelgelerini, sınıf devam listelerini, öğrencilerin akademik bilgilerini görüntülemesine, ve kendi ders programlarını yaratmalarına ve notları girmelerine yardımcı olur. Belirli sınıflar için elektronik posta grupları yaratma ve öğretim asistanları atama imkânı da vardır.

Öğrencilerin kayıt dönemlerinden önce danışmanları ile toplantı yapmaları istenir. Danışmanlar daha sonrasında derslere kayıt olmalarına imkân vermek için danışmanlık alanların kayıtlarından servis göstergesini kaldıracaklardır.

Kayıt dönemlerinde öğrenciler bazı dersler için özel izinler isteyebilirler. Okutmanlar bu talepleri KUSIS vasıtasıyla onaylayabilir veya reddedebilirler.

Fonksiyonel destekler için Kayıt ve Öğrenci İşleri Direktörleri ile temas edebilirsiniz, ayrıca faydalı videolar şurada bulunabilir: https://registrar.ku.edu.tr/nasil-yapilir-videolari/.

Kayıtlar ve sınıflar ile ilgili diğer bilgiler her günün sonunda “Blackboard” ile senkronize edilir.